Vítej na blogu o křečcích, najdeš tu vše co tě zajímá a pokud ne, napiš mi mailem co bys chtěl vědět. Také můžeš nakouknout do poradny jestli někdo nemá stejný problém.


Vyber si v menu sekci, kterou hledáš :)

NEKOPÍRUJ ČLÁNKY! JSOU MOJE A JESTLI PORUŠÍŠ TENTO ZÁKAZ, NEMINE TĚ POSTIH!!! (pokud chceš zkopírovat článek, nejdříve mi napiš mail a informuj mě, poté si počkej na odpověď a jestli ti to povolím!)

MÁTE PROBLÉM? PAK NEVÁHEJTE A NAPIŠTE MI DO ONLINE PORADNY, ODPOVÍM DO 24 HODIN!!


Péče o drápky

15. dubna 2013 v 14:54 | ♥♥Vaness♥♥ |  Nemoci, problémy, neduhy
U křečka narozdíl od například morčat nebo králíků není nutné zastřihávat drápky, stačí občas zkontrolovat jejich délku a dát křečkovi do klece předměty, o které si drápky může obrušovat.

Proč je třeba dbát na to, aby měl křeček drápky obroušené?
Pokud má křeček drápky přerostlé, bolí jej chůze a při zlomení krvácí. Je to tedy určitě stres a bolest. Jestli nám na zvířeti záleží, což by mělo když jsme si jej už pořídili, dbejme na délku křečkových drápků.

Co mám tedy dělat aby křečkovi drápky nepřerůstali?
Do klece umísťujeme předměty o které se drápy obrušují. To jsou například výrobky ze dřeva (různé mosty, žebříčky či dokonce dřevěný kolotoč v kterém se drápky skvěle obrousí). Drápky se také obrušují při hrabání, ať už v pilinách nebo písku pro činčily. Také při držení drsné potravy (tvrdé pečivo, hlodací tyčinky, dřívka,..) a manipulaci s ním se křečkovi drápky obrušují.

Jak poznám že má křeček přerostlé drápky?
Většinou (pokud se tedy nepodíváme na tlapky) je to poznat podle strnulé chůze. Pokud křečka uchopíte a podíváte se na tlapky, je to poznat na první pohled. Drápky budou pravděpodobně zatočené a prostě příliš dlouhé.
↑ přerostlé drápky ↑


Co mám dělat, když zjistím že má můj křeček přerostlé drápky?
Nedoporučuji stříhat drápky sama protože u takto malého zvířátka se snadno dá přehlédnout živá část drápu což křečkovi způsobí nejen krvácení, ale také nepříjemnou a zbytečnou bolest. Nejlepší je dovézt křečka k veterináři. Ten drápky zkrátí. Pokud máme zkušenost se stříháním drápků u malých zvířat, můžete to udělat sami ale je důležité zvíře správně chytit a zajistit, aby se nevyprostilo a nezranilo se o nůžky.

Trefa do živé části drápku.
Většinou krvácení nebývá silné a po chvíli přestane, ale rozhodně zvíře nepustíme krvácející zpět do klece. Může do tlapky z podestýlky dostat zánět. Pokud se nám podaří křečka střihnout do drápku a začne krvácet, je dobré mít po ruce naředěný roztok ,,Betadine" a na kosmetickém tamponku jej nanést na křečkovo zranění. Roztok je určen jako desinfekce a urychluje hojení, nepálí a používá se jak pro lidi, tak pro zvířata. To chvíli tlapičku usušíme a krev by měla zmizet. Jakmile křeček přestane krvácet, můžeme jej vrátit zpět do klece.

Jak se této citlivé cévce vyhnout?
Většina křečků má drápky průhledné, u těch se drápky stříhají mnohem lépe než u jedninců s drápky tmavými. Tam totiž červená cévka nejde vidět a musíme se tedy řídit podle instinktu nebo křečka raději odnést do rukou specialisty. U křečků s průhlednými, světlými drápky se můžeme pokusit zkrátit drápy sami. Podržíme křečka nad světlem a jasně by mělo být vidět, po kud se červená céva rozvádějící krev táhne.

↑kleště/nůžky na drápky↑

Pokud se rozhodneme křečkovi zkrátit drápky, dbáme na to, aby bylo zvíře ochočené, jinak je neberpečí, že skočí na nůžky nebo se o ně nějak zraní.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

© Vanessa 2013

Děkuji za Tvou návštěvu Usmívající se