Vítej na blogu o křečcích, najdeš tu vše co tě zajímá a pokud ne, napiš mi mailem co bys chtěl vědět. Také můžeš nakouknout do poradny jestli někdo nemá stejný problém.


Vyber si v menu sekci, kterou hledáš :)

NEKOPÍRUJ ČLÁNKY! JSOU MOJE A JESTLI PORUŠÍŠ TENTO ZÁKAZ, NEMINE TĚ POSTIH!!! (pokud chceš zkopírovat článek, nejdříve mi napiš mail a informuj mě, poté si počkej na odpověď a jestli ti to povolím!)

MÁTE PROBLÉM? PAK NEVÁHEJTE A NAPIŠTE MI DO ONLINE PORADNY, ODPOVÍM DO 24 HODIN!!


Křeček z pohledu všežravce

14. dubna 2013 v 14:23 | ♥♥Vaness♥♥ |  Krmení
Jak víme, křeček je všežravec, 80% jídelníčku však tvoří rostlinná potrava. Zbytek je složen z potravy živočíšné.
Jakou živočišnou stravu křeček pozře a čím jej máme krmit v zajetí? To se vám pokusím přiblížit v následujícím článku.

V přírodě křečci většinou sbírají larvy hmyzu, v domácím chovu jim můžeme nabídnout například moučné červy, sarančata, cvrčky, moly atd. (seženete ve zverimexu či od chovatele krmného hmyzu).
Pokud se hmyzu štítíme a nechceme jím krmit, můžeme nabídnout kus vařeného, nekořeněného hovězího nebo vepřového masa,
↑mouční červi se většinou dají koupit na váhu, v některých prodejnách na odměrky.

↑ cvrčci jsou další vhodné ,,masité" krmivo pro křečky

Mouční červi
(larvy potemníka moučného)
Výhodou je, že jsou malí a dají se skladovat jako larvy týdny.

Tyto broučky už nalezneme i v některých kvalitnějších krmivech určených pro křečky a křečíky. Pokud se rozhodneme je koupit a krmit jemi křečka, měli bychom si dávat pozor na množství. Mouční červi jsou poměrně tuční a aby křeček nebyl obézní, maximální množství týdně by mělo být tři červi týdně. Na červy si připravíme plastovou krabičku s pár malími dírkami na vzduch. Dovnitř dáme kartonové držáčky na vajíčka, v kterých se hmyzu dobře ,,zabydluje" a krmíme jednou za tři dny tvrdým pečivem nebo vařenými těstovinami (nesolenými). Křečkovi červa nabídneme na pinzetě nebo rovnou rukou a zkontrolujeme, zda li jej křeček snědl. Pokud ne, červa vyndáme a vrátíme do krabičky nebo zkusíme ,,upatlat" tvarohem či bílým jogurtem.

Například toto krmivo obsahuje moučné červy. Koupíte jej ZDECvrči, sarančata,...

Měli bychom je křečkovi podávat až po té, co je na alespoň 15 minut vložíme v krabičce do lednice, čímž snížíme pohyblivost takže křečkovi neutečou nebo nezmizí z klece. Můžeme je křečkovi nabídnout na pinzetě aby je nemusel lovit nebo je vložit do klece a upozornit křečka na jejich přítomnost. Celou dobu, dokud hmyz není pozřen zůstaňte u klece. Přeci jen není příjemné zjistit že hmyz utekl a teď je někde v bytě. Křečkovi podáváme menší jedince, větší si radši nekupujeme. Ubytování je stejné jako pro červi, krmit ale můžeme také čerstvou trávou nebo okurkem. Křečkovi podáváme maximálně 2x týdně.
Pokud se rozhodneme křečka krmit sarančaty, vybíráme ke zkrmení menší jedince, nikdy nekrmíme příliš velkými zvířaty.


Moli

V podstatě pokud při uklízení spíže objevíme moli, můžeme je pochytat a okamžitě nabídnout křečkovi. Pokud se je rozhodneme pochytat a ,,chovat" je třeba vyšší nádoba, více maličkých(!) dírek na vzduch a na dno jako u červů a cvrčků kartonové držáky na vajíčka. Krmíme suchým pečivem, těstovinami apod. Stejně tak jako dospělci, můžeme křečka krmit i larvamy, Moly můžeme podávat vícekrát týdně. Cca 5 ks týdně. Pokud ovšem křeček výrazně tloustne, snížíme nebo na nějakou dobu vynecháme hmyz.Náhražka za živé krmení

Pokud se štítíme hmyzu, můžeme krmit křečka například:
vařenou rýží nebo těstovinami (nekořeněnými a bez omáček), tvarohem nebo jogurty (neslazenými, bez příchuti), vařeným hovězím či vepřovým masem (nekořeněným), nebo také vepřovou šunkou (moji křečci mají v oblibě Dulano z Lidlu, dušená šunka s vysokým obsahem masa křečkovi také může posloužit jako náhražka). Pokud chceme křečkovi dopřát hmyz ale štítíme se jej nebo se bojíme že uteče, můžeme zakoupit již mrtvé, mražené larvy. Některá krmiva také obsahují sušené maso.


Karamelka se sušeným masem ze směsi.Sušené krevety, gammarus

Oboje se dá zakoupit v chovatelských potřebách, původně krmivo spíše pro želvy a ještěry ale také velice chutná křečkům.

sušené krevety
Sušený gammarus 40 g - ROBI-57050sušený gammarus (ráčci)

Živé krmení vs. Sušené či mražené krmení

Žívé krmeníSušené či mražené krmení
VýhodyKřeček si může procvičit své ,,lovecké umění", větší počet bílkovinNemusíme se bát že uteče, bývá ho více a nemusíme se bát že se vylíhne hmyz, nemůsíme hmyz krmit
NevýhodyMůže utéct, musíme jej krmit a hlídat larvy aby se nevylíhlyMéně bílkovin
Ať už se rozhodnete krmit čímkoli z tohoto článku, křečka nepřekrmujte a dbejte na přísun pitné vody a zeleniny. Z křečka se nikdy nepokoušejte udělat ,,vegetariána" nebo naopak jen masožravce.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

© Vanessa 2013

Děkuji za Tvou návštěvu Usmívající se